Základní škola Popůvky
Základní školaPopůvky

Charakteristika ŠD

- důležitý výchovný partner rodiny a školy
- plní vzdělávací cíle, rozvíjí specifické nadání dětí
- pomáhá dětem překonávat jejich handicapy
- má důležitou roli v prevenci negativních sociálních jevů
- rozvíjí důležité osobní a sociální kompetence

Charakteristika školní družiny

ŠD pracuje při ZŠ Popůvky.
Tato škola je typem malotřídní školy s prvními čtyřmi ročníky 1. stupně ZŠ, není typem spádové školy.
ŠD navštěvují nyní pouze žáci této školy.
ŠD se snaží prohlubovat a upevňovat spolupráci s rodiči a zlepšovat vztahy mezi školou a rodinou.Náš program usiluje  o vytváření zdravé osobnosti,odolné vůči negativním vlivům, která bude znát svou cenu, najde své místo ve zdravé sociální skupině.

Cíle vzdělávání

•  Prožívat radostné chvíle, jistotu a bezpečí.
  •  Rozvíjet osobnost dítěte.
  •  Podněcovat žáky k tvořivému myšlení, logickému uvažování a řešení problémů.
  •  Učit žáky osvojovat si základy slušného chování při stolování.
  •  Učit komunikovat, spolupracovat a respektovat se.
  •  Učit se předávat znalosti, zkušenosti a dovednosti v různých oblastech.
  •  Utvářet kladný vztah k přírodě a učit chránit svět kolem nás.
  •  Nabízet různorodé činnosti s individuálním přístupem k jednotlivým žákům.
  •  Vytvářet podmínky a prostor pro odpočinek a relaxaci.
  •  Rozvíjet všestrannou spolupráci s rodinami dětí.

Formy vzdělávání

Pravidelná činnost.
Je dána týdenní skladbou zaměstnání a představuje zejména organizované aktivity zájmového vzdělávání.

• Výtvarná a pracovní činnost.
  • Dramatická a hudební výchova.
  • Sportovní aktivity.
  • Odpočinkové činnosti.
  • Rekreační činnosti.
  • Příprava na vyučování.

Příležitostná činnost.
Je to výchovná, vzdělávací, zájmová a tématická rekreační činnost organizovaná nepravidelně dle potřeb dětí a možností ŠD ( akce a projekty ).
Není zahrnuta do standardní týdenní skladby činností.
Činnosti, které jsou mimo místo sídla organizace, pořádá škola a organizuje ŠD.
Např: drakiáda, karneval, soutěž Člověče nezlob se, sportovní soutěže, výstavy, divadelní  představení.
Spontánní činnost.
Vycházejí z denní skladby činností ve ŠD

Materiální podmínky

ŠD má dvě oddělení, v každém z nich pracuje jedna vychovatelka. V 15.00 hodin se oddělení spojují.
Inspirující, nestresující  prostředí
Účelově vybavené prostory  družinek s možností kreativního uzpůsobení
Hrací místnost  s pracovními koutky
Možnost využívání prostor školy: tělocvična, počítačová učebna, jídelna, třídy, knihovna, projekce ( video ), sportovní hřiště, družinové hřiště. Vhodné okolí školy (les,louky).
Činnost a výchovné působení vychovatelky vychází z požadavků pedagogiky volného času ( ovlivňování volného času,nabídka alternativních aktivit,nabídka pomůcek,her. Podstatný je požadavek dobrovolnosti, aktivity, požadavek seberealizace, zajímavosti a zájmovosti, pestrosti a přitažlivosti )

Personální podmínky

Počet vychovatelek odpovídá počtu otevřených oddělení v daném školním roce.
Ve ŠD pracují 2 vychovatelky, z nichž jedna pracuje na celý pracovní úvazek a jedna na zkrácený pracovní úvazek. Obě vychovatelky splňují požadavky na předepsanou odbornou způsobilost.
Specializují se především na výtvarnou a pracovní činnost. Mají možnost se celoživotně vzdělávat, navštěvovat semináře, které jim umožní prohlubovat si své znalosti a dovednosti, které uplatní při přímé práci s dětmi.

Ekonomické podmínky

Výši úplaty za poskytování školských služeb stanovuje ředitel školy.
Příspěvek na částečnou úhradu neinvestičních nákladů školní družiny, hrazených zákonnými zástupci žáka, činí 150,- Kč měsíčně.
Příspěvek je hrazen ve dvou splátkách (není-li dohodnuto jinak) po 750 Kč s touto splatností:

• na 1. pololetí (září - leden) do 20. září
  • na 2. pololetí (únor - červen) do 20. února

Příspěvek se bude platit na účet školy.
Pokud příspěvek za žáka není v daném termínu zaplacen, může ředitel školy rozhodnout o vyřazení žáka ze ŠD od prvního dne dalšího měsíce (nebude-li dohodnuto jinak).

Podmínky přijímání a průběhu zájmového vzdělávání

ŠD je určena pro žáky ZŠ Popůvky. O přijetí žáka do ŠD rozhoduje ředitel školy. ŠD se naplňuje do počtu maximálně 30 dětí v jednom oddělení. Na škole fungují zájmové kroužky, jejichž činnost se prolíná s činností ŠD a je na ně brán ohled při plánování činností ŠD.
Při nástupu do ŠD rodiče vyplní zápisní lístek, na který uvedou důležité informace o žákovi pro vychovatelku, rozsah docházky a způsob odchodu žáka domů z družiny.
Na písemnou žádost rodičů o vyřazení žáka může žák ukončit docházku během celého školního roku.

Docházka do ŠD

Omluvu nepřítomnosti žáka v družině, odchylky od docházky žáka nebo pokud má žák odejít ze ŠD jinak či s jinou osobou, sdělí rodiče tuto skutečnost družině písemně. Předem známou nepřítomnost žáka v družině zákonný zástupce oznámí písemně.
Přihlašování a odhlašování žáků ze ŠD je prováděno na základě písemných žádostí zákonných zástupců žáka.

Celé znění Švp ŠD k nahlédnutí u ředitele školy.

Svátek má Rostislav

Zítra má svátek Marcela

Logo_ovoce_a_zelenina2

Mléko do škol

Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá.

Když stromy v dubnu odkvetou, hojně ovoce ponesou.

Další

déšť 10 °C 0 °C
sobota 20. 4. déšť se sněhem 8/3 °C
pondělí 22. 4. zataženo 8/0 °C

O naší škole ZŠ Popůvky

Základní škola poskytuje základní vzdělání. Směřuje k naplnění kompetencí stanovených rámcovým vzdělávacím programem pro základní vzdělávání. Kompetence představují soubory znalostí, dovedností, návyků a postojů, které jsou využitelné v učení i v životě a umožňují žákům efektivně a odpovídajícím způsobem jednat v různých situacích.
ZŠ Popůvky je málotřídní škola. Navštěvují ji žáci pěti ročníků 1. stupně rozdělených do tří tříd. Rozdělení vždy určuje aktuální počet dětí v jednotlivých ročnících. Počet žáků ve škole se pohybuje kolem 20 až 46 dětí.